The Charity Program

ESSENTIAL FOODS er vores stifters vision om et firma, der kan og vil gøre en forskel. For hunde & øvrige levende væsener og for naturen, der skal skabe trygge rammer for godt et liv for dyrene og os.

Hjertet i vores velgørenhedsaktivitet er vores Charity Program. Det vokser for hvert år.
Jo mere ESSENTIAL FOODS, der sælges, jo mere kan vi gøre en forskel med.
 

I 2022 donerede vi således – og arbejdet fortsætter i år i samme tempo. Mindst!

Organisation   Vi giver (DKK) Hvorfor
112 carlotagalgos Måltider 175.000 Fantastisk refugie for mishandlede og hjemløse hunde i Malaga Spanien
International Anti-Poaching Foundation Penge 135.000 Vi har 6 dedikerede rangers på lønningslisten i kampen imod krybskytteri af næsehorn og elefanter
SOI Dogs Foundation Penge 120.000 En nøglepartner for vores program. John on hans fantastiske team har vist vejen for løsninger der rækker ud i fremtiden, og over årene markant reducerer lidelser for gadens hunde.
Her & Nu nød-donationer Måltider 75.000 Vi er klar med måltider til hunde i nødsituationer
ORPAK Serbia Måltider 70.000 Internat for hunde som virkeligt gør en forskel
Græske Hunde Penge & Måltider 60.000 Har igennem mange år været FORSKELLEN for rigtig mange hunde & katte i Grækenland
Dogs of Portugal Måltider 45.000 Hjælper hjemløse hunde i Portugal
Mariannes Food Bank Måltider 35.000 Direkte hjælp til gadehunde
DFA (Danish Friends of Animals) Måltider 30.000 Gør et fantastisk arbejde for hunde & katte i udsatte områder
Dansk Dyreværn Århus Penge 25.000 Hjælp til hunde, katte og andre dyr i nød i det jyske
Dyreværnet Rødovre Penge 25.000 Mange kender dyreværnet og deres ukuelige indsats for hunde -Dem støtter vi selvfølgelig
Sea Shepherds Penge 25.000 Kæmper for livet under vandoverfladen. Vi er med!
WildAid Penge 25.000 Samlende faktor i kampen for truede dyrarter
WWF Penge 25.000 Bredt funderet støtte til en bedre verden for alle levende sjæle og naturen
Angels 4 Animals Foder 15.000 Prægtigt projekt for sjæle med snuder i Rumænien.
Dyrlæger uden grænser Penge 15.000 Hjælper ildestedte dyr i udsatte områder i hele verden
Orangutan Land Trust Penge 15.000 Videreførelsen af Lones unikke arbejde for en verden med plads til disse enestående skabninger
The ESSENTIAL Forest Penge 15.000 Hver 20. pose ESSENTIALS nydes i Bulgarien. Nu planter vi et træ sammen med vores lokale team for hver pose.
WildLife SOS India Penge 15.000 Husker du historien elefanten der blev befriet efter 30års fangenskab? These are the heros!
Elephant Santuaries Penge 10.000 Dette prægtige dyr får værdighed og kærlighed på elefanthjem, efter et liv misbrugt af mennesker
KAT Center Nepal Penge 10.000 Vi støtter Jan Salters fantastiske arbejde for udsatte hunde i Nepal
NonHuman Rights Project Penge 10.000 Steven M. Wise har sat sig for at give dyr rettigheder i loven, i stedet for blot at være ting. Den kamp støtter vi!
PindsvineVennerne Penge 10.000 Hvem kan modstå disse små charmetrolde - men de kan komme galt afsted. Vi støtter arbejdet.
The Ocean Clean Up Penge 10.000 Snart er der mere plastic i havene end fisk. TOCP arbejder på en løsning og vi støtter op.
Terreriet Måltider 5.000 Bevaringsarbejde for padder og krybdyr
Cornwall Wildlife Trust Penge 2.500 Beskyttelse af natur og dyrene i vidunderlige Cornwall, UK.
Bidrag for 2022   1.002.500  


Hertil er der ”the legacy”.  Stifteren af ESSENTIAL FOODS har valgt at testamentere halvdelen af sin arv til 13 udvalgte organisationer, som alle arbejder for ovennævnte målsætninger. Blandt de betænkte organisationer er: WWF, Græske hunde, SOI Dog Foundation, Red Organgutanen, Sea Sherpard, RSCPA, WILD AID & Rain Forrest Alliance.

Ikke bare hundefoder

Vi producerer ikke hundefoder; vi producerer måltider. Måltider fyldt med ernæring, der holder blodsukkeret stabilt, og som udelukkende indeholder ingredienser, der gavner og styrker din bedste vens helbred. Ernæring er nemlig helt essentielt for hundens generelle trivsel.

Se udvalget